UA
Раннє виявлення раку молочної залози
Обстеження (скринінг) – це перевірка на наявність захворювання у групи людей, у яких не проявляються жодні симптоми захворювання. Скринінгові тести допомагають виявити рак молочної залози до появи будь-яких симптомів. Коли рак молочної залози виявляють і лікують на ранніх термінах, шанси на успішне лікування більші. Дотримуйтесь вказівок щодо скринінгу грудей, навіть коли ви почуваєтесь добре і здорово.
Раннє виявлення раку молочної залози
Обстеження (скринінг) – це перевірка на наявність захворювання у групи людей, у яких не проявляються жодні симптоми захворювання. Скринінгові тести допомагають виявити рак молочної залози до появи будь-яких симптомів. Коли рак молочної залози виявляють і лікують на ранніх термінах, шанси на успішне лікування більші. Дотримуйтесь вказівок щодо скринінгу грудей, навіть коли ви почуваєтесь добре і здорово.
На ранніх стадіях рак молочної залози може не викликати жодних ознак або симптомів. Ознаки та симптоми часто з’являються, коли пухлина стає досить великою, щоб її можна було відчути як грудку в грудях або тоді, коли рак поширюється на навколишні тканини та органи. Інші захворювання також можуть викликати такі ж симптоми, як рак молочної залози.
Найпоширенішим симптомом, наприклад, протокової карциноми є тверда шишка, яка сильно відрізняється від решти грудей. Може здаватися, що вона прикріплена до шкіри або навколишніх тканин молочної залози. Пухлина не зменшується або приходить і зникає з менструацією. Долькова карцинома часто не утворює грудочки. У цьому випадку здається, ніби тканина в грудях стає товстішою або твердішою.
Більшість видів раку молочної залози поширені у жінок. Основна причина розвитку у жінок раку молочної залози полягає в тому, що клітини молочної залози піддаються впливу жіночих гормонів – естрогену та прогестерону. Ці гормони, особливо естроген, пов'язані з раком молочної залози і стимулюють ріст деяких видів раку молочної залози.Ризик розвитку раку молочної залози зростає з віком. Рак молочної залози здебільшого поширений у жінок у віці від 50 до 69 років.
Є переконливі докази того, що наступні фактори збільшують ризик раку молочної залози:
Рак молочної залози в анамнезі
Жінки, які раніше хворіли на рак молочної залози, мають вищий ризик захворіти знову. Новий рак молочної залози може розвинутися в тій самій молочній залозі, що і перший рак, або в іншій. Жінки, у яких була протокова карцинома in situ або часточкова карцинома in situ, мають вищий ризик розвитку другого раку молочної залози, однак у більшості жінок, які перенесли цей рак, рак молочної залози не розвивається знову.
Сімейний анамнез молочної залози та інших видів раку
Сімейний анамнез раку молочної залози означає, що один або кілька найближчих кровних родичів мають або мали рак молочної залози. Деякі сім'ї мають більше випадків раку молочної залози, ніж можна було б очікувати. Іноді незрозуміло, чи характер захворювання сім’ї на рак є випадковістю, спільними факторами способу життя, генами, що передаються від батьків дітям, чи комбінацією цих факторів.Наявність одного родича першого ступеня (мама, сестра, донька) з раком молочної залози приблизно вдвічі збільшує ризик для жінки. Що більше родичів першого ступеня хворіють на рак молочної залози, то більший ризик. Ризик родичів другого ступеня (бабуся, тітка, племінниця) не такий великий, як ризик родичів першого ступеня.
Мутації гена BRCA
Генетичні мутації – це зміни гена. Деякі зміни генів можуть збільшити ризик розвитку певних видів раку. Спадкові мутації генів передаються від батьків до дитини. Лише невелика кількість раків молочної залози (близько 5% –10%) спричинені спадковою генною мутацією.
BRCA1 (ген раку молочної залози 1) та BRCA2 (ген раку молочної залози 2) називають генами-супресорами пухлини, оскільки вони відіграють певну роль у контролі росту ракових клітин. Мутації в генах BRCA1 або BRCA2 можуть впливати на них, тому вони більше не контролюють ріст раку. Ці мутації рідкісні. Вони зустрічаються приблизно у 1 з 500 людей.
І чоловіки, і жінки можуть успадкувати мутований ген BRCA від своєї матері або батька. Люди, які мають генну мутацію, також можуть передати її своїм дітям. Якщо в одного з батьків є мутація в 1 з 2 копій гена BRCA, дитина має 50% шансів успадкувати генну мутацію. Це також означає, що є 50% шансів, що дитина не успадкує генну мутацію.
Дослідження показують, що жінки з успадкованими мутаціями гена BRCA1 або BRCA2 мають до 85% шансів на розвиток раку молочної залози протягом життя. Жінки з цими спадковими мутаціями також мають більш високий ризик розвитку раку молочної залози в молодшому віці (як правило, до менопаузи), ніж інші жінки. Жінки з мутацією гена BRCA також мають вищий ризик розвитку раку в обох грудях. Якщо у них розвивається рак в одній молочній залозі, у них вищий ризик розвитку раку в іншій груді. Мутація генів BRCA також збільшує ризик розвитку у жінки раку яєчників у будь-якому віці.
Якщо у кількох членів вашої родини рак молочної залози, поговоріть зі своїм лікарем про спадковий рак молочної залози та генетичне тестування.
Щільні тканини молочної залози
Щільність грудей – це успадкована ознака. Жінки зі щільною тканиною молочної залози мають більший ризик розвитку раку молочної залози, ніж жінки з незначною або відсутністю щільної тканини молочної залози.
Щільність грудей видно лише на мамографії, але «щільні груди» ускладнюють читання мамографії. На мамографії жирова тканина виглядає темною, тоді як щільна тканина виглядає білою, як пухлини, тому вона може приховати пухлину.
Репродуктивна історія
Естроген – основний гормон, пов’язаний з раком молочної залози. Естроген впливає на ріст клітин молочної залози. Експерти вважають, що він також відіграє важливу роль у зростанні клітин раку молочної залози. Тип впливу та тривалість дії клітин на естроген впливає на розвиток раку молочної залози.
Рання менархе
Початок менструації називається менархе. Рання менархе – це коли менструація починається в ранньому віці (11 років і молодше). Початок менструації рано означає, що ваші клітини піддаються дії естрогену та інших гормонів протягом більшої кількості часу. Це збільшує ризик раку молочної залози.
Пізня менопауза
Менопауза настає, коли яєчники перестають виробляти гормони, і рівень гормонів (переважно естрогену та прогестерону) в організмі падає. Це змушує місячні припинятися. Якщо жінка вступає в менопаузу в більш пізньому віці (після 55 років), це означає, що її клітини піддаються дії естрогену та інших гормонів протягом більшої кількості часу. Це збільшує ризик раку молочної залози. Так само, менопауза в молодшому віці зменшує час перебування тканини молочної залози під впливом естрогену та інших гормонів.
Пізня вагітність або відсутність вагітності
Вагітність перериває вплив клітин молочної залози на циркулюючий естроген. Це також знижує загальну кількість менструальних циклів у жінки протягом життя.
Жінки, у яких перша доношена вагітність настала після 30 років, мають дещо вищий ризик раку молочної залози, ніж жінки, у яких є принаймні одна доношена вагітність у більш ранньому віці. Завагітніти в ранньому віці (наприклад, до 20 років) зменшує ризик раку молочної залози.
Що більше дітей у жінки, то більший захист від раку молочної залози.
Вплив іонізуючого випромінювання
Жінки, які отримували променеву терапію в області грудей, шиї та пахв, мають вищий ризик розвитку раку молочної залози.
Цей підвищений ризик особливо відзначався у жінок, які отримували лікування цих ділянок від лімфоми Ходжкіна. Ризик розвитку раку молочної залози вищий, якщо променева терапія лімфоми Ходжкіна проводиться до 30 років. Ризик ще більше зростає, якщо променеве лікування проводили в період статевого дозрівання. Ризик раку молочної залози значно збільшується, якщо хіміотерапія поєднується з променевою терапією для лікування лімфоми Ходжкіна у віці до 15 років. Але користь від лікування раку, як правило, значно перевищує ризик розвитку другого раку від променевої терапії.
Раніше медичну променеву терапію застосовували для лікування таких проблем зі здоров’ям, як туберкульоз, вугрі або збільшення вилочкової залози. Жінки, яким проводили медичну променеву терапію в області грудної клітки при цих захворюваннях, мають більший ризик розвитку раку молочної залози.
Багато жінок побоюються, що регулярна мамографія збільшить ризик раку молочної залози, однак сучасне обладнання для мамографії використовує дуже низькі дози опромінення порівняно з дозою, яка використовується для лікування раку. Переваги мамографії перевищують ризики опромінення.
Замісна гормональна терапія
Дослідження показують, що прийом замісної гормональної терапії (ЗГТ) протягом тривалого часу збільшує ризик раку молочної залози. Особливо це стосується ЗГТ, яка використовує естроген та прогестин.
Зараз дослідники вважають, що ризики тривалого застосування комбінованої ЗГТ переважають переваги.
Оральні контрацептиви
Пероральні контрацептиви, що містять як естроген, так і прогестерон, можуть дещо збільшити ризик раку молочної залози, особливо серед жінок, які застосовували оральні контрацептиви протягом 10 і більше років. Більш високий ризик зникає після того, як жінка припиняє приймати оральні контрацептиви. Однак нинішні та останні користувачі (менше 10 років з моменту останнього застосування) мають трохи більший ризик порівняно з жінками, які ніколи не застосовували оральні контрацептиви.
Атипова гіперплазія
Атипова гіперплазія – це нераковий (доброякісний) стан, коли в тканині молочної залози є більша кількість аномальних (атипових) клітин. Атипова гіперплазія збільшує ризик розвитку у жінки раку молочної залози.
Алкоголь
Вживання алкоголю збільшує ризик розвитку раку молочної залози у жінки. Навіть низький рівень споживання алкоголю (трохи більше 1 напою на день) може збільшити ризик для жінки. Ризик зростає зі збільшенням кількості вживаного алкоголю.Однією з можливих причин зв'язку між алкоголем та раком молочної залози є те, що, як вважають, алкоголь спричиняє високий рівень естрогену. Алкоголь також може знизити рівень деяких важливих поживних речовин, які захищають від пошкодження клітин, таких як фолат (тип вітаміну В), вітамін А і вітамін С.
Ожиріння
Ожиріння збільшує ризик раку молочної залози у жінок в постменопаузі. Дослідження показують, що жінки, які ніколи не приймали замісну гормональну терапію та мають індекс маси тіла (ІМТ) 31,1 або вище, мають у 2,5 рази більший ризик розвитку раку молочної залози, ніж ті, у кого ІМТ 22,6 або менший.
Гормони яєчників, зокрема естрогени, відіграють важливу роль при раку молочної залози. Вважають, що багато факторів ризику раку молочної залози є результатом загальної дози естрогену, яку тканина молочної залози отримує з часом. Яєчники виробляють більшу частину естрогену в організмі, але після менопаузи жирова тканина виробляє невелику кількість естрогену. Більша кількість жирової тканини може збільшити рівень естрогену і, отже, збільшити ймовірність розвитку раку молочної залози.
Відсутність фізичної активності
Відсутність фізичної активності підвищує ризик раку молочної залози як у жінок в менопаузі, так і в постменопаузі. Сьогодні низка досліджень вивчає вплив фізичних вправ на рак молочної залози.